Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim

Czy dostępny jest kredyt hipoteczny w czasie urlopu macierzyńskiego? Czy dla banków świeżo upieczona mama jest na tyle wiarygodna, gdy nie wróciła jeszcze do pracy, że są gotowe pożyczyć jej pieniądze na zakup mieszkania? W naszym artykule staramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Urlop macierzyński przysługuje każdej pracującej kobiecie, która urodziła dziecko. Nie ma tu znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której dana kobieta pracowała. Długość takiego urlopu zależy w rzeczywistości od liczby urodzonych jednorazowo dzieci. W przypadku jednego to 20 tygodni, w przypadku bliźniaków – 31 tygodni, przy trojaczkach przysługują 33 tygodnie, a w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie – 37 tygodni. Przed porodem kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Warto podkreślić, że po porodzie młoda mama musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu. Jak banki zapatrują się na taki urlop? Czy taka kobieta może mieć podobny problem z finansowaniem zakupu mieszkania, jak to jest w przypadku kredytu hipotecznego dla samotnej matki?

Czy ciąża obniża zdolność kredytową?

Na początek należy zadać pytanie, czy fakt, że kobieta jest w ciąży, wpływa w negatywny sposób na jej zdolność kredytową. Według prawa i zwykłej przyzwoitości bycie w ciąży nie sprawia, że ktoś staje się mniej wiarygodny finansowo. W praktyce bywa z tym jednak różnie. Banki boją się najczęściej, że po urlopie macierzyńskim kobieta nie wróci do pracy. Aby się zabezpieczyć przed taką ewentualnością, często żądają od kobiet w ciąży lub już na urlopie macierzyńskim oświadczenia, że młoda mama nie pójdzie na urlop wychowawczy, ale wróci do pracy. Nie powinno być większego problemu z uzyskaniem kredytu w przypadku umowy o pracę, natomiast umowa zlecenie lub umowa o dzieło zwykle uniemożliwiają pożyczenie pieniędzy na nowe mieszkanie kobiecie w ciąży. Z punktu widzenia banków kobieta, która sama będzie wychowywała dziecko, może mieć za niską zdolność kredytową. Pod tym względem w lepszej sytuacji są panie mające pracującego męża.

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim – czy jest możliwy?

Bez wątpienia kredyt hipoteczny w czasie urlopu macierzyńskiego jest jak najbardziej możliwy. Trzeba pamiętać, że na takim urlopie kobieta przez cały czas ma dochód – otrzymuje 80% podstawy wynagrodzenia. Najważniejsze jest to, że banki wliczają zasiłek macierzyński do zdolności kredytowej i jest on traktowany jako wręcz pensja. W tej sytuacji nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby kobieta na urlopie macierzyńskim dostała kredyt hipoteczny. Oczywiście musi spełnić ona te same wymagania, jakie stawiane są przed każdą osobą wnioskującą o taki kredyt. Chodzi mianowicie o wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Do tego zaletą będzie zatrudnienie na umowę o pracę. Ponadto położenie kobiety może poprawić deklaracja rezygnacji z urlopu wychowawczego i złożenie deklaracji o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. Czasami potrzebna jest także deklaracja pracodawcy, że zamierza nadal zatrudniać młodą mamę.  

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim – co banki biorą pod uwagę?

W przypadku analizowani zdolności kredytowej kobiety na urlopie macierzyńskim banki biorą pod uwagę podobne czynniki jak w przypadku innych klientów. Można tu wymienić między innymi:

  • zdolność kredytową;
  • historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej;
  • staż pracy;
  • formę zatrudnienia;
  • długość trwania umowy;
  • wiek;
  • stan cywilny;
  • sytuację rodzinną itp.

Jak polepszyć zdolność kredytową na urlopie macierzyńskim?

Co robić, gdy okaże się, że na urlopie macierzyńskim kobieta ma zbyt niską zdolność kredytową? Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Po pierwsze taka kobieta musi zadeklarować, że zrezygnuje z urlopu wychowawczego i wróci do pracy po urlopie macierzyńskim. W takiej sytuacji bank wliczy do zdolności kredytowej jej zarobki. W przeciwnym razie nie zostaną w ogóle uwzględnione. Wtedy doliczane są jedynie zarobki męża lub partnera takiej kobiety. Zdolność kredytową zwiększy także znalezienie współkredytobiorcy z wysokimi zarobkami lub zaproponowanie dodatkowej nieruchomości jako zabezpieczenia. Bardzo pomocne może okazać się również zebranie wysokiego wkładu własnego.  

Jakie dokumenty do kredytu na urlopie macierzyńskim?

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim musi przygotować do kredytu hipotecznego następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • zaświadczenie o wysokości dochodu;
  • zaświadczenie z ZUS-u o wysokości zasiłku macierzyńskiego;
  • wyciąg z konta bankowego lub deklarację PIT-7;
  • umowę o pracę;
  • dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości;
  • oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Koniec urlopu macierzyńskiego – czy trzeba zawiadomić bank?

Najczęściej nie trzeba dodatkowo informować banku o powrocie do pracy przez młodą mamę. Jednak jest wyjątek. Gdy warunkiem przyznania kredytu był właśnie powrót do pracy i składane było oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego, trzeba powiadomić bank o zakończeniu urlopu macierzyńskiego i podjęciu obowiązków zawodowych. Jeśli kobieta tego nie zrobi, bank może się o to upomnieć lub nawet wypowiedzieć umowę.

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim jest jak najbardziej możliwy, chociaż nie jest łatwo go dostać. Wszystko zależy tak naprawdę od banku. Jedne z nich nie robią z tego żadnego problemu, inne – unikają pożyczania pieniędzy kobietom na urlopie macierzyńskim.

Przeczytaj również

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Kredyty ze wsparciem unijnym – na jakie wsparcie można liczyć?

Unijne środki to ważne wsparcie dla firm. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy, prowadzić badania, tworzyć nowe produkty i budować swoją pozycję na rynku. Dostępne są również kredyty ze wsparciem unijnym. Przedstawiamy...

Czytaj dalej

Karencja w spłacie kredytu

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, zakładamy, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na terminowe regulowanie rat. Jednak zobowiązanie takie jest udzielane na wiele lat i przez ten czas może dużo zmienić się w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście