Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia

Na początku roku 2022 roku rząd wprowadził nowy program „Dom bez formalności”, w ramach którego można wybudować nieduży dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę i bez zatrudniania kierownika. Sprawdźmy, czy można otrzymać kredyt hipoteczny na dom do 70 m2 bez zgłoszenia.

Wzrost stawki WIBOR, a wraz z tym oprocentowania kredytów hipotecznych, spowodował znaczny spadek zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.  To skutek uboczny walki z inflacją i działań Rady Polityki Pieniężnej, która regularnie podwyższa stopy procentowe. Działania te spowodowały również to, że spadła średnia zdolność kredytowa w porównaniu do roku 2021. Największą różnicę widać przy rodzinie z dwójką dzieci – tutaj zdolność kredytowa obniżyła się aż o 56%. Dla pary bez dzieci wynosi 46%, a dla singla – tylko 44%. Dodatkowo tej sytuacji nie sprzyjają rosnące ceny mieszkań.

W przypadku pary bez dzieci zarabiającej 8 tys. netto przed rokiem ich zdolność kredytowa umożliwiała zakup dużego mieszkania trzypokojowego w warszawskiej lokalizacji. Natomiast obecnie ich zdolność kredytowa pozwala na zakup lokalu dwupokojowego w lokalizacji oddalonej od centrum miasta (źródło: https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/wiadomosci/raporty-i-analizy/5505619,Zdolnosc-kredytowa-w-czerwcu-2022.html). Rozwiązaniem na spadającą zdolność kredytową może być wybudowanie małego domu. Budynki do 70 m2 nie muszą mieć nawet pozwolenia na budowę.

Kredyt na dom bez pozwolenia – co trzeba o nim wiedzieć?

„Dom bez formalności” to element rządowego programu Nowy Polski Ład. Dzięki niemu istnieje możliwość wybudowania domu jednorodzinnego bez konieczności dopełniania wielu formalności urzędowych, które były wymagane dotychczas. Zgodnie z programem można wybudować dom bez pozwolenia, bez zatrudniania kierownika budowy i bez prowadzenia dziennika budowy. Aby rozpocząć inwestycję, wystarczy złożyć proste zgłoszenie do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Każdy, kto chce skorzystać z programu „Dom bez formalności”, musi spełnić kilka istotnych warunków dotyczących inwestycji. Dom na zgłoszenie musi być:

  • budynkiem wolnostojącym;
  • mieć metraż nie większy niż 70 m2;
  • mieć maksymalnie dwie kondygnacje, wtedy jego powierzchnia użytkowa może wynieść do 90 m2;
  • być usytuowany tak, aby obszar jego oddziaływania w całości mieścił się na działce, na której został zaprojektowany.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia mogą budować wyłącznie inwestorzy prywatni i tylko w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia – jak otrzymać?

Nowe przepisy budzą nadzieje wśród prywatnych inwestorów, którzy planują budowę niedużego domu jednorodzinnego. Pomimo tego, że wzniesienie budynku do 70 m2 nie jest drogie, to i tak wiele osób planując budowę, skorzysta z kredytu na dom bez pozwolenia. Do tej pory jednym z warunków ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę domu było dostarczenie do banku kompletu dokumentów dotyczących inwestycji, niezbędne było pozwolenie na budowę. Banki w ten sposób upewniały się, że zobowiązanie było udzielane na finansowanie przedsięwzięcia, które nie zostanie zablokowane przez urząd. Wnioskując o kredyt na dom bez pozwolenia, taki dokument nie będzie potrzebny. Banki nie widzą problemu w przypadku nowych formalności i część z nich już dostosowała swoje procedury do przepisów, tak aby umożliwić kredytobiorcom skorzystanie z finansowania na dom bez pozwolenia.

Pamiętajmy, że podstawowe warunki udzielenie kredytu hipotecznego na dom bez pozwolenia nie ulegają zmianom. Aby otrzymać takie zobowiązanie, kredytobiorca musi wykazać odpowiednią zdolność kredytową, a oprócz tego posiadać środki na wkład własny w wysokości 10-20% wartości inwestycji. Jako wkład własny może zostać wykorzystana działka budowalna zakupiona za własne środki pod budowę domu. Kredytobiorca może również skorzystać z rozwiązania proponowanego w ramach Polskiego Ładu – to specjalny kredyt bez wkładu własnego. W tym przypadku wkład własny do wysokości 100 tys. zł jest gwarantowana przez BGK.

Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia – dokumenty

Nieruchomość bez formalności można wybudować tylko na podstawie zgłoszenia. Oznacza to, że jego budowę można rozpocząć od razu po otrzymaniu kredytu hipotecznego na dom bez pozwolenia.  Zgodnie z przepisami urzędy nie mogą wyrazić sprzeciwu do zgłoszenia do budowy. Do tej pory na standardowe pozwolenie trzeba było czekać aż 65 dni. Przeszkodą w szybkim rozpoczęciu prac może być brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W takim przypadku trzeba mieć warunki zabudowy (WZ), na które czeka się do 21 dni. Każdy starający się o kredyt na dom bez pozwolenia musi złożyć w urzędzie wraz ze zgłoszeniem następujące dokumenty:

projekt architektoniczno-budowalny;

  • projekt zagospodarowania działki;
  • oświadczenie, że budowany dom będzie przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe;
  • oświadczenie o wzięciu odpowiedzialności za kierowanie budową.

Dodatkowo inwestor musi powiadomić urząd oraz projektanta o planowanym terminie rozpoczęcia budowy, a po jej zakończeniu dokonać geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

W banku kredytobiorca wnioskujący o kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia oprócz dokumentów dotyczących nieruchomości musi przedstawić zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, umowę o pracę, PIT i wyciąg z konta bankowego.

Wprowadzając program „Dom bez formalności”, rząd chciał promować budowę domów modułowych. Takie  konstrukcje montuje się szybko z gotowych prefabrykatów. Kredyt na dom bez pozwolenia to dobre i dużo prostsze rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy planują budowę mniejszej nieruchomości. Wymaga ono mniej formalności i oszczędza czas.

Przeczytaj również

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Kredyty ze wsparciem unijnym – na jakie wsparcie można liczyć?

Unijne środki to ważne wsparcie dla firm. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy, prowadzić badania, tworzyć nowe produkty i budować swoją pozycję na rynku. Dostępne są również kredyty ze wsparciem unijnym. Przedstawiamy...

Czytaj dalej

Karencja w spłacie kredytu

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, zakładamy, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na terminowe regulowanie rat. Jednak zobowiązanie takie jest udzielane na wiele lat i przez ten czas może dużo zmienić się w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście