Niska marża kredytowa - w promocji

Odsetki to główny koszt kredytu, który pozostaje z nam przez cały czas jego spłacania. Wysokość odsetek zależy od oprocentowania, a oprocentowanie składa się z marży i stopy referencyjnej, takiej jak WIBOR. Stopa referencyjna to element zmienny, natomiast marża to element stały, zapisany w umowie.

Najniższa marża na rynku! Marża o połowę niższa niż standard! – to brzmi świetnie, ale czy rzeczywiście jest aż tak korzystne?

Zdarzają się oferty kredytów, w których marża również się zmieni na przestrzeni okresu spłacania. Dotyczy to sytuacji, w których banki oferują marżę promocyjną – niższą w danym okresie, która później zostaje podwyższona. Na przykład 1,25% w pierwszych 2 latach spłacania kredytu, a później na przykład 2% do końca okresu spłacania. W okresie obowiązywania niskiej marży raty będą niskie, ale co dalej, kiedy promocja na niską marżę się skończy i trzeba będzie płacić raty naliczane według wyższej marży? Wówczas raty znacząco wzrosną i obciążą nasz budżet domowy.

Z promocją taką, jak zresztą z każdą inną należy być ostrożnym I dobrze byłoby wyliczyć korzyści z takiej promocji, a następnie porównać je z innymi ofertami dostępnymi na rynku. Może bowiem okazać się, że oferta standardowa, uwzględniając cały okres kredytowania, będzie korzystniejsza niż oferta promocyjna. Ale oczywiście, aby to stwierdzić, trzeba przeprowadzić odpowiednie wyliczenia. Może bowiem być tak, że inna oferta bez promocji, gdzie bank będzie oferował stałą marżę zapisaną w umowie na poziomie na przykład 1,5% będzie korzystniejsza niż oferta promocyjna.

W moim przekonaniu, najbardziej korzystne będzie porównanie kilku ofert kredytowych i to nie tylko pod względem marży, ale również pod względem innych elementów wpływających na koszt kredytu.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 513817038

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście