Kredyt konsolidacyjny - porządkowanie finansów

Wiele osób coraz częściej zasila swoje domowe budżety dodatkową gotówką, zaciągając kredyty konsumpcyjne często w kilku różnych bankach. Majać kilka różnych zobowiązań kredytowych, warto pomyśleć o uporządkowaniu swoich finansów – dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny, który łączy kilka zobowiązań w jedno.    

W porównaniu do poprzednich lat rośnie zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi na wyższe kwoty. Takie dane świadczą m.in. o tym, że coraz częściej Klienci sięgają właśnie po kredyty konsolidacyjne, dzięki którym łączy się kilka zobowiązań w jedno. Dzięki temu ujednolica się oprocentowanie oraz zazwyczaj wydłuża okres spłaty kredytu, co w efekcie obniża miesięczną ratę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji konsolidacji Klienci otrzymali również dodatkową gotówkę na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym narzędziem, by połączyć różne rodzaje zobowiązań, a więc  kredyty ratalne, limity w koncie, debety czy też karty kredytowe w jedno z niższą ratą. Takie działanie sprawi, że często Klienci zyskują większą zdolność kredytową, co ma znaczenie np. przy jednoczesnym ubieganiu się o większy kredyt hipoteczny. Lepsza zdolność kredytowa oraz łącznie wyższa kwota kredytu sprawia także, że rośnie pozycja klienta w negocjacji z bankiem, do którego wnioskujemy o kredyt konsolidacyjny.  Dobra historia kredytowa, czyli terminowa spłata obecnie posiadanych zobowiązań również determinuje niższą cenę nowego kredytu – kredytu konsolidacyjnego i oszczędność na odsetkach.

Jest także inny ważny aspekt przy kredycie konsolidacyjnym - od połowy 2012 roku obserwujemy spadek stóp procentowych. Pomimo zapisów w umowie z Klientami o koszcie odsetkowym na poziomie 12%, 14% czy 16%, instytucje finansowe obniżały systematycznie raty zobowiązań. Wiąże się to z faktem, że maksymalne oprocentowanie nominalne kredytu konsumpcyjnego nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej czyli na chwilę obecną jest to 10%. Dlatego musimy pamiętać o jednym – w momencie podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej banki mają prawo powrócić do pierwotnej wysokości oprocentowania, zapisanej w umowie.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 606127723

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście